Pytania posiadacza odpadów

Są to dokumenty potwierdzające recykling odpadów opakowaniowych, zawierające w sobie informację o masie odpadów poddanych recyklingowi a także o procesie przetwarzania tych odpadów.

  • DPR – dokument potwierdzający recykling odpadów opakowaniowych, w tym określający masę tych odpadów i sposób ich recyklingu;
  • EDPR – dokument potwierdzający eksport lub wewnątrzwspólnotową dostawę odpadów opakowaniowych w celu poddania ich recyklingowi, w tym określający masę tych odpadów;

Tak. Prowadząc działalność, w wyniku której zbierasz odpady opakowaniowe jak opakowania z papieru i tektury, tworzyw sztucznych, drewna, aluminium i stali oraz szkła, które przekazujesz podmiotowi uprawnionemu do ich zbierania lub przetwarzania możesz wnioskować
o wystawienie dokumentów potwierdzających recykling.

Dokumenty możesz sprzedać jednej z wielu organizacji odzysku opakowań. Organizacje skupują takie dokumenty, by zrealizować nimi recykling odpadów opakowaniowych, dla klientów od których przejęli ten obowiązek.

To zależy od wielu czynników jak rodzaj odpadu czy proces przetwarzania. Ceny wahają się od kilkudziesięciu nawet do kilkuset zł za tonę. Najbardziej wartościowe są potwierdzenia recyklingu drewna i papieru, tektury pochodzącego z gospodarstw domowych.

Tak, jeśli wytwórca odpadów nie wnioskował o dokumenty potwierdzające recykling, taki wniosek możesz wystawić Ty i przesłać do firmy, której odpady przekazałeś.

Nie. Wniosek taki może wystawić tylko:

  • podmiot odbierający odpady komunalne od właścicieli nieruchomości;
  • podmiot prowadzący instalację regionalną do przetwarzania odpadów komunalnych (RIPOK);
  • podmiot prowadzący punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK);
  • gmina organizująca odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości.

Tak. Jeżeli po upływie terminu 30 dni po upływie kwartału wprowadzający produkty w opakowaniach, organizacja odzysku opakowań, organizacja samorządu gospodarczego, lub wnioskodawca, w tym również ci, którzy nie przekazali odpadów opakowaniowych do recyklingu, złożyli wniosek o wystawienie dokumentu DPR, nie później jednak niż 2 miesiące po upływie kwartału, w którym odpady opakowaniowe zostały przekazane do recyklingu, przedsiębiorca prowadzący recykling może wystawić dokument potwierdzający recykling.

  1. Ustal masę odpadów opakowaniowych osobno dla każdego rodzaju, które przekazałeś do recyklingu w danym kwartale,
  2. Dodaj ogłoszenie i zbierz oferty organizacji odzysku opakowań,
  3. Wybierz najkorzystniejszą ofertę i odeślij podpisane zamówienie do organizacji.
  4. Wystaw wniosek wpisując w nim na jaką organizację wnioskujesz, by dokumenty potwierdzające recykling były wystawione i prześlij go do firmy, której odpad przekazałeś,
  5. Po otrzymaniu dokumentów potwierdzających recykling, prześlij je do wybranej organizacji odzysku opakowań,
  6. Po ich zweryfikowaniu przez organizację otrzymasz zapłatę na podstawie wystawionej faktury.

Zgodnie z ustawą, recykler powinien wystawić dokumenty w terminie 7 dni od daty wpływu wniosku. W praktyce trwa to znacznie dłużej bo nawet do miesiąca.

Nie, lecz możesz go pobrać poniżej
Wniosek o DPR/EDPR